Bezpłatne leczenie protetyczne w ramach NFZ

Profilaktyka jamy ustnej

Profilaktyka stomatologiczna odgrywa ogromna rolę w zapobieganiu próchnicy i chorób przyzębia. Obejmuje następujące zabiegi:

  • naukę higieny jamy ustnej,
  • usuwanie kamienia nazębnego i osadów,
  • fluoryzacja w profilaktyce przeciwpróchniczej i leczeniu nadwrażliwości,
  • lakowanie zębów,
  • infiltracja.

Płytka nazębna to lepka warstwa bakterii i węglowodanów, która odkłada się cały czas na zębach i jest główną przyczyną ubytków próchniczych i chorób dziąseł. Nieusuwana płytka nazębna ulega mineralizacji i przekształca się w kamień nazębny. Kamień nad i poddziąsłowy może spowodować stan zapalny dziąseł a w konsekwencji utratę zębów.

Profesjonalna higienizacja w naszym gabinecie składa się z kilku etapów:

  1. Skaling- usuwanie kamienia nazębnego.
  2. Piaskowanie- usuwanie osadów z powierzchni zębów.
  3. Polerowanie powierzchni zębów specjalnymi pastami.
  4. Lakierowanie zębów preparatami z fluorem.

Lakowanie to kolejny sposób na zachowanie zdrowych zębów i polega na uszczelnianiu bruzd. Bruzdy i szczeliny zębowe to miejsca trudno dostępne, które trudno oczyszczać podczas szczotkowania, dlatego w bruzdach próchnica rozwija się bardzo często i szybko. Lakowanie stosuje się głównie u dzieci i młodych osób, u których bruzdy zębów przedtrzonowych i trzonowych nie zostały zaatakowane przez próchnicę. Założony lak chroni te miejsca przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

W naszym gabinecie oferujemy również rewolucyjne rozwiązanie leczenia i przeciwdziałania próchnicy początkowej bez utraty twardych tkanek zęba, czyli bez borowania zębów, dzięki metodzie infiltracji! Infiltracja polega na leczeniu próchnicy początkowej, która na powierzchniach gładkich zębów doprowadza do powstania białych plam. Zasada działania polega na aplikacji infiltratu, czyli płynnej żywicy, która jest wchłaniana do próchnicowych porów w uszkodzonym zębie, wypełniając je i blokując penetrację próchnicogennych kwasów.